Náměstí čp. 8
Rožmitál pod Třemšínem
262 42
Radnice v Rožmitále pod Třemšínem krášlí historický střed města a je jednou z nejvýznamnějších rožmitálských budov. Ale ne vždy tomu tak bylo. Radnice vznikla na místě původního měšťanského domu. Její dnešní jádro pochází z roku 1837. Na radniční věž byly tehdy přeneseny hodiny ze staré, zrušené brány, která se dříve nacházela dole pod náměstím v Palackého ulici.
Významný rožmitálský kronikář Gabriel Brda popsal budovu v roce 1930 a v kronice uvedl, že byla jednopatrová, podmáčená. Připomněl, že průjezd býval dlážděný divokým, neopracovaným kamenem a teprve až kolem zmíněného roku byla kamenná dlažba nahrazena dřevěnou, špalíčkovou. Vlevo byly dvě klenuté místnosti poštovního a telegrafního úřadu a jedna malá místnost Husovy knihovny města Rožmitála. Vpravo v průjezdu byla chodba vedoucí k bytům strážníků a k šatlavě. V prvním patře se nacházel byt tajemníka, zasedací síň, kancelář s archivem a malá místnost sloužící jako muzejní skladiště. Místnosti byly nevlídné, temné a pošta tady prý musela topit i do pozdního léta. „Bylo by nejvýš nutno, přistavěti alespoň jedno patro, ne-li přestavěti radnici celou,“ napsal Brda. Druhé patro vzniklo při stavebních úpravách po roce 1936. Při nich bylo přistavěno novodobé schodiště a budova byla rozšířena západním směrem. Dalších oprav se radnice dočkala v 70. letech, kdy stál v čele města Jiří Plachý. Tehdy se povedlo zmodernizovat všechny prostory a byl zrekonstruován i exteriér radnice. Ve dvoře radnice byla zřízena sauna, klub důchodců a prostory pro další služby.
Významnějšími opravami prošla budova znovu až v době starostování Ing. Josefa Vondráška. Byla opravena fasáda, schodiště, v přízemí byla zrekonstruována zasedací místnost a sociální zařízení. V roce 2009 byla pak vyměněna okna a opravena střecha. Na místě bývalého bytu správce vznikla po letech odpovídající podatelna a zároveň s ní spisovna, archiv a reprezentativní vstup do úřadu. Upravena byla také obřadní síň, která se nachází vedle kanceláře matriky v prvním patře. V tomto podlaží je dále sekretariát a kanceláře vedení města. Ve druhém patře jsou kanceláře účtárny, ekonomického úseku, evidence obyvatel, stavebního úřadu a evidence majetku města. Je zde i malá zasedací místnost. Objekt byl plynofikován, ve vedlejší, dříve zchátralé budově, bylo zřízeno informační centrum s Knihovnou manželů Tomanových.
V roce 2016 byl obnoven nátěr na věži s hodinami, obnovou prošla také fasáda, postupně se modernizovaly interiéry kanceláří.
V roce 2024 se dočkaly kompletní rekonstrukce věžní hodiny na rožmitálské radnici. Mají nové ciferníky a hodinové ručičky Nový je také hodinový stroj. Opravu provedla firma L. Hainz, která mimo jiné v letech 1865, 1945, 1994, 2005 a 2018 prováděla generální opravu Staroměstského orloje a zároveň pečuje o jeho nepřetržitý chod stejně jako o dalších 80 věžních strojů po Praze. Mezi stroji, které rekonstruuje a udržuje, jsou i hodiny chrámu sv. Víta, sv. Mikuláše, Klementina a mnoho dalších.
Vedení města se snaží, aby jedna z dominant náměstí v Rožmitále pod Třemšínem město reprezentovala. Každoročně proto zdobí všechna okna na náměstí rozkvetlé květiny a osázené je i okolí budovy.