Náměstí čp. 8
Rožmitál pod Třemšínem
262 42
V sobotu 19. listopadu od 17 hodin bude v Podbrdském muzeu slavnostně zahájena výstava Miroslav a Světla Háskovi: Pohled zpátky. Připomene dvě výrazné rožmitálské umělecké osobnosti, od jejichž smrti uplyne letos 5 let. Výstava potrvá v Podbrdském muzeu do 29. prosince. Vstupné dobrovolné.
Výstava představí kresby a grafiky Miroslava Háska a Světly Háskové, dvou výtvarníků, kteří část života šli spolu, žili a tvořili na Zalánech. Svýma očima a srdcem zaznamenali krásy přírody a života na Rožmitálsku.
Miroslav a Světla Háskovi: Pohled zpátky
Pět let uplynulo v říjnu letošního roku od chvíle, kdy rožmitálskou kulturní scénu navždy opustily dvě výrazné osobnosti: Pan Miroslav Hásek (1934-2017) a paní Světla Hásková (1936-2017). Oba tvořili svým osobitým způsobem a zároveň měli mnoho společného. Však také byli část života manželé. Jejich cesty se poté rozešly. Setkají se pomyslně prostřednictvím svých děl na výstavě v Podbrdském muzeu.
Miroslav Hásek se narodil 29. července 1934 v Rožmitálu. Na přelomu 40. a 50. let minulého století vystudoval v Praze Vyšší školu uměleckého průmyslu, kde ho zaujala technika americké retuše, dnes známá jako airbrush. Pracoval v oboru průmyslové propagace, ilustroval časopisy, učebnice, navrhoval loga a plakáty. Například logo Rožmitálské Venkovanky je také jeho dílem. V letech 1990-1991 působil krátce jako první polistopadový starosta našeho města. Navrhl například vzhled mříží Společenského centra či pomník Ing. F. Lízla u Sadoňského rybníka. Podílel se také na scénáři expozic Podbrdského muzea.
Do mysli rožmitálských se ale vepsal především svými malebnými obrázky, novoročenkami a kalendáři, zobrazujícími život na Rožmitálsku v minulosti. Do kreseb a grafik převáděl staré fotografie, zaznamenával výpovědi pamětníků. Obrázky a vzpomínky postupně vydal ve čtyřech dílech oblíbené publikace I my jsme tu byli. Vydání posledního dílu se nedožil, zemřel několik dní před ním 7. října 2017.
Světla Hásková pocházela z Prahy, kde se narodila 27. ledna 1936. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou pod vedením prof. Antonína Strnadela. Věčnou inspirací pro její malby a kresby byla krajina, a to jak venkovská, tak městská. Svůj ateliér měla řadu let v Praze na Malé Straně. Stejnou pozornost věnovala i vesnickým chaloupkám či krajině brdských lesů. Odešla čtyři dny po svém bývalém manželovi, 11. října 2017.
Výstavu Miroslav a Světla Háskovi: Pohled zpátky připravuje Podbrdské muzeum ve spolupráci s dcerou Miroslava a Světly Háskových paní Světlou Kořánovou. Nabídne možnost setkat se s originály, maleb, kreseb a grafik, které snad každý zná z publikací, ale i s těmi méně známými. Doplní je dobové předměty připomínající každodenní život našich předků. V době blížících se Vánoc tak jistě vznikne útulné prostředí, kam můžete přijít rozjímat a vzpomínat.