Navigace

Obsah

Rožmitálští přivítali adventní období tradičním jarmarkem

Rožmitálští přivítali v sobotu 30. listopadu 2013 adventní období tradičním jarmarkem lidových řemesel. Po jeho skončení slavnostně rozsvítili za zvuku koled a zvonků vánoční strom na rožmitálském náměstí. Jarmark se konal ve stodole a na nádvoří Podbrdského muzea a také ve společenském centru. Řemeslníci při něm nabízeli dárky z vosku, proutí, slámy, korálků, textilu či dřeva, ke koupi byla spousta vánočních dekorací a adventních věnců. U stánku paní Blanky Pazderníkové byly mimo jiné k dostání nové vánoční rožmitálské pohlednice a řada titulů regionální literatury. Kromě toho od jejího stánku vonělo svařené víno, které nabízela v originálním rožmitálském hrnečku. Lidé si pochutnávali na kremrolích, horké medovině a na dalších dobrotách. Dopoledne vystoupila na nádvoří muzea skupina Čenkomor z Čenkova na Příbramsku, která potěšila posluchače mnoha vánočními písněmi a koledami. Návštěvníci mohli zhlédnout také ukázky kování cvočků a práci mnoha zručných lidí.
Součástí jarmarku byl také křest nových titulů regionální literatury, který se konal ve společenském centru. Na křtu se sešly hned čtyři publikace - Psí deník, Hřbitove, hřbitove, zahrado železná, Tajemství brdských vrcholů II a kniha I my jsme tu byli II. Kmotrem nových knih se stal místostarosta města Rožmitál pod Třemšínem Pavel Bártl a knihy představili na pódiu sami autoři. Všechny tituly jsou k dostání například na rožmitálském náměstí v obchodě paní Blanky Pazderníkové, která nabízí široký sortiment nejen regionální literatury.
O hezké zakončení sobotního jarmarku se postaraly děti ze Základní školy Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem, které pod vedením paní učitelky Evy Hockové připravily krásné předvánoční vystoupení. Poklidný advent, spokojené prožití vánočních svátků a hodně zdraví popřáli lidem na zaplněném nádvoří muzea rožmitálský starosta Josef Vondrášek, místostarosta Pavel Bártl a páter Josef Michalčík. Promluvili také o smyslu prožívání adventu. Pak už se vydal zvonkový průvod na náměstí, kde se za zvuku koled rozzářil vánoční strom.